Czas

Czas – abstrakcyjny konstrukt. Coś co nie istnieje. Coś co miało ułatwić nam życie, a stało się naszym władcą. Jesteśmy zniewoleni upływającym czymś. Wszystko podporządkowaliśmy odliczaniu sekund, minut, godzin, lat. Ten abstrakcyjny konstrukt bezdusznie dyktuje nam kiedy jeść, wstać z łóżka, czytać etc. Szkolimy się w zarządzaniu czasem. Mówi nam czy wypada założyć spódnicę, a w gorący dzień zdjąć koszulę. Dyktuje czy możemy w życiu zająć się czymś innym niż dotychczas. Odpowiada na pytanie czy wypada? Czy możemy zmienić swoje życie czy nie i czy powinniśmy JUŻ.

Czas dyryguje naszym dniem, szybkimi, intensywnymi i nerwowymi porankami. Pokazuje czy jesteśmy wystarczający sprawni i zaradni. Jak szybko zdobędziemy stanowisko, wykonamy zadanie, założymy rodzinę. Czas – zabójca spontaniczności, bliskości, relacji, dobrego samopoczucia? Lubimy być jego niewolnikami.

A gdyby tak…zniknął czas. Gdybyśmy wyrzucili wszystkie zegary?

pexels-photo-280352

Czy nasze dzieci rankiem przestałyby być poganiane? Czy przestalibyśmy powtarzać co 5 minut „pospiesz się”, „szybciutko”, „bo się spóźnimy”, „nie guzdraj się”. Przestalibyśmy je ciągnąć za sobą, wzdychać i fukać, biec na autobus, przerywać najlepszą zabawę bo już CZAS się kapać, CZAS się położyć, nie ma już CZASU na kolejnego przytulasa, setnego buziaka, jeszcze jedną bajkę, książkę, opowieść, pytania i odpowiedzi?

Jest czas wakacji, wyjazdów, urlopów – szansa na wyzwolenie ze szponów dyrygenta. Może to dobry moment na to, żeby przez tydzień, dwa tygodnie dostosować się do bycia razem, do rytmu biologicznego, do naszych potrzeb. Spróbować nie patrzeć na tarczę z przesuwającymi się wskazówkami, na migające cyferki. Przytulać się kiedy chcemy, pójść spać kiedy chcemy, zjeść wtedy kiedy jesteśmy głodni, bawić się kiedy tego potrzebujemy. Ograniczmy wpływ CZASU do minimum. Niech przez tych kilkanaście dni czas będzie dla nas, a nie my dla czasu.

Zwolnijmy chociaż na chwilę 🙂

Co na to Twój Czas? 😉

Reklamy

4 uwagi do wpisu “Czas

    • Tutaj mimo wszystko jestem zwolennikiem rutyny. Stałe pory posiłków mają znaczenie zdrowotne, stabilizują metabolizm organizm wie kiedy dostanie porcję energii, zapobiegamy wtedy podjadaniu przez dzieci i otylosci. Co do zabawy to stawiam na spontaniczność, chociaż jak już czytam bajkę na dobranoc to wkurzają mnie ich harce i protestuję 😉 Chociaż zdarzało mi sie odpuszczać i pozwalać na wieczorne głupawki. Ze spaniem też zalecałabym w miarę stałe pory z dwóch powodów. Po pierwsze żeby dziecko wypoczęło, po drugie żeby rodzic odsapnął o jakiejś przyzwoitej porze. Jestem zdania że dzieciakom trzeba trochę popuszczać tej rutyny. I oczywiście słyszę głosy że jak raz im na coś pozwalam, a następnego dnia już nie to popełniam karygodny błąd, ale nie ubiegam się o tytuł matki idealnej ani dyktatora 😉 I chciałabym żeby moje dzieci jednak były szczęśliwe, a nie dobrze ułożone czyt. posłuszne totalnie.

      Polubione przez 1 osoba

  1. Kilkumiesięczne nie bo jestem zwolenniczką karmienia na żądanie. Ale przy wprowadzaniu nowych pokarmów juz trzymałabym się w miarę stałych godzin i przerw w posiłkach 3-4 godzinnych. Próbowałabym też kłaść spać o starych porach ale nie frustrowała się jeśli się nie uda. A.to dlatego, że w różnych fazach rozwoju dzieciaki np nie chca spać np kiedy zaczynają raczkować. Co jakiś czas dotychczasowe rytmy idą w łeb bo dziecko osiąga nową umiejętność i przechodzi tzw kryzysy rozwojowe. Zazwyczaj jak dziecko zachowuje sie „gorzej”, to znaczy że zdobywa nową sprawność i wtedy wszystko się wywraca do góry nogami. NP w taki sposób że niemowlak który przesypial noce nagle budzi sie o 4 nad ranem i zaczyna dzień 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s